دنبال برنامه‌نویس هستید؟
با ۱۰ سال تجربه و صدها مشتری راضی آماده خدمت‌رسانی هستیم.
خدمات و نمونه‌کارها
۰۳ مرداد ۱۴۰۱

11 نکته طراحی سایت پزشکی

چکیده‌ای از طراحی سایت پزشکی

اگر دقت کرده باشید هیچ دو مطب پزشکی شبیه به هم نیستند. برای مثال مطب بیماری‌های اطفال ممکن است با مدل‌هایی از کودکان یا پوسترهای بچه‌های خردسال و تصاویری از بازی‌های آن‌ها تزئین شده باشد. از سوی دیگر، یک کلینیک مغز و اعصاب ممکن است عکس‌هایی از مغز انسان، سیستم اعصاب بدن و یا پزشکی که در حال نگاه کردن به سی تی اسکن مغز هست، تزئین شده باشد. همانطور که مطب پزشکی شما یک مرکز فیزیکی برای مطب شما است، سایت پزشکی، کلینیک یا بیمارستان شما به عنوان مرکز حضور آنلاین شما عمل می کند. و درست مانند مطب خود، باید به طراحی آن فکر کنید تا بهترین منبع ممکن برای بیماران شما باشد. هنگامی که شما یک وبسایت پزشکی خوب دارید، سایت شما می تواند مکانی باشد که در آن برند خود را به عنوان یک عمل پزشکی تثبیت کنید و بیماران را برای دریافت اطلاعات مهم آگاه می‌کنید. طراحی ‌سایت پزشکی ویکارو، پلتفری را راه اندازی می‌کند تا درباره خدمات شما بیاموزند و از مقالات سایت شما استفاده کنند تا مراقبت ها و نکات پیشگیری یا درمانی را یاد بگیرند و به بیماران فعلی کمک می‌کند تا صورت‌حساب‌ها را پرداخت کنند و به سوالاتشان پاسخ داده شود.

خدمات ویکارو در زمینه طراحی سایت پزشکی


 • انتخاب CMS مناسب برای کسب و کار شما
 • سازگاری سایت پزشکی شما با موبایل
 • طراحی تعاملی سایت پزشکی در پلتفرم های مختلف
 • ایجاد صفحه مقالات برای به اشتراک گذاشتن محتوای پزشکی
 • دارای رابط کاربری با امتیاز بالا
 • ارائه تصاویر با کیفیت با لوگو برند شما
 • در نظر گرفتن برندینگ لوگو شما
 • سوالات متداول طراحی سایت پزشکی
 • سرعت بالای سایت
 • نمایش اطلاعات تماس واضح
 • رعایت حفظ حریم خصوصی بیماران با رمز عبور ایمن

همانطور که شروع به کار می کنید، به یاد داشته باشید که همانطور که هیچ دو عمل پزشکی شبیه هم نیستند، هیچ دو وب سایت پزشکی هم شبیه هم نیستند. با خدمات ارائه شده در ویکارو، شما آماده خواهید بود تا نیازهای مخاطب خاص خود را شناسایی کرده و برآورده کنید و ارتباطات عمیق‌تری با بیمارانی که به آنها خدمت می کنید، داشته باشید. آماده رفتن هستید؟ بیایید شیرجه بزنیم

سوالات متداول طراحی سایت پزشکی

در این بخش به چند سوال رایج در مورد طراحی سایت پزشکی پاسخ خواهیم داد. این اطلاعات پایه محکمی را فراهم می کند که می توانید برای طراحی وب سایتی که به درخشش کسب و کار شما کمک می کند، از آن استفاده کنید.

وب سایت پزشکی چیست؟

وب سایت پزشکی خود را می‌توانید به عنوان نمایشگاه مجازی از هر خدمتی که ارائه می‌دهید، در نظر بگیرید. از صفحه "خدمات" تا مجله خبری شما، وب سایت پزشکی شما باید کارهایی را که به عنوان یک متخصص پزشکی انجام می دهید و نحوه خدمت رسانی به بیمارانی که برای مراقبت به مطب شما می آیند را نشان دهد.

چگونه یک وب سایت پزشکی ایجاد می کنید؟

طراحی سایت پزشکی به دست تیم طراحی سایت خوب با سیستم مدیریت محتوا (CMS) شروع می‌شود. با CMS مناسب، می‌توانید یک وب سایت پزشکی ایجاد کنید که از لحاظ زیبایی شناختی میزبان همه منابع و خدماتی است که می‌خواهید در اختیار بیماران خود قرار دهید. چه چیزی وارد یک وب سایت پزشکی قوی می شود؟ پاسخ به این سوال برای هر عمل پزشکی متفاوت به نظر می رسد. با این حال، سه ویژگی کلی وجود دارد که یک وب سایت پزشکی برای اینکه واقعاً برای مخاطبانش مفید باشد، نیاز دارد:

 1. یک وب سایت پزشکی باید بدون توجه به توانایی یا دستگاه مورد استفاده برای هر بازدید کننده قابل دسترسی باشد.
 2. یک وب سایت پزشکی باید به راحتی قابل پیمایش باشد.
 3. یک وب سایت پزشکی باید اطلاعات واضحی ارائه دهد و میزبان منابع و ابزارهای مفیدی باشد که بازدیدکنندگان بتوانند به راحتی از آنها استفاده کنند.

اکنون که اصول اولیه طراحی سایت پزشکی را آموخته اید، آماده هستید تا به نکات طراحی خاص تری بروید که می تواند وب سایت شما را به یک دارایی برای کار شما تبدیل کند. مخاطبان خاص خود و آنچه بیماران شما از وب سایت شما نیاز دارند را در نظر بگیرید. نکات ما را می توان برای هر وب سایت پزشکی اعمال کرد، اما این شما هستید که نیازهای مخاطب خاص خود را تعیین می کنید.

11 نکته در طراحی سایت پزشکی

1) CMS مناسب را انتخاب کنید

همانطور که در بالا ذکر شد، CMS ابزاری است که برای زنده کردن وب سایت که از طریق آن می توانید وب سایت خود را راه اندازی کنید، برگه های مختلف ایجاد کنید، مقاله‌های خود را به راحتی بارگذاری کنید و سایت خود را به رسانه های اجتماعی متصل کنید و در نهایت اصول (SEO) را پیاده‌سازی کنید. به دلیل هزینه‌های کمتر ممکنه که وسوسه شوید که از یک CMS عمومی مانند وردپرس، جوملا و ... استفاده کنید!!! با توجه به اینکه این سیستم های مدیریت محتوا قطعا شایستگی‌های خود را دارند ولی چندین معایب بزرگ دارند که مهم‌ترین آن این است که با توجه به نیازهای متخصصان پزشکی ساخته نشده‌اند. به عنوان مثال، فرض کنید می‌خواهید یک پورتال خصوصی بیمار را به سایت اضافه کنید، مکانی که بیماران می‌توانند نسخه‌های مجدد را درخواست کنند و پیام‌های خصوصی را به ارائه‌دهنده خود ارسال کنند. شما ممکن است بتوانید چنین کاری را با یک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس انجام دهید، اما احتمالاً به دانش فنی گسترده تری و افزودن بسیاری از افزونه ها نیاز دارد. در عوض، توصیه می کنیم به دنبال یک CMS باشید که با در نظر گرفتن نیازهای متخصصان پزشکی طراحی شده است.

2) طراحی واکنشگرا

طراحی واکنشگرا از مهم ترین عامل‌ها برای افزایش بازدید هست. قبل از هرکاری باید ما پیش بینی کنیم که چند درصد از کاربران صنف پزشکی از دستگاه‌های موبایل و تبلت وارد می‌شوند. طبق آمار Statista بیش از 90 درصد از افراد از موبایل استفاده می‌کنند که این خود نشان‌دهنده قدرت این پلتفرم هست. با طراحی سایت پزشکی خود به صورت ریسپانسیو نه تنعا تجربه کاربری سایت را بالا می‎بریم بلکه حتی ممکن است با مشتریان احتمالی بیشتری روبرو شوید. در سال 2015، گوگل با بروزرسانی خود اعلام کرد که صفحات وب که ریسپانسیو هستند و به راحتی در دستگاه‌های تلفن همراه قابل خواندن هستند، در نتایج جستجو گوگل نسبت به آن‌هایی که این مهم را رعایت نکرده‌اند، امتیاز بالاتری دریافت می‌کند.

عوامل تاثیر گذار در طراحی سایت پزشکی مناسب موبایل

 • استفاده از منو همبرگری
 • دارای پیمایش‌گر
 • ایجاد دکمه‌های تماس برای دسترسی سریع‌تر بیمار در مواقع اضطراری

در ویکارو ما نه تنها برای پلتفرم دسکتاپ بلکه طراحی سایت پزشکی برای موبایل رو درنظر گرفتیم تا هم قابل خواندن و هم تعاملی باشد. در این صورت مراجعه کنندگان سایت پزشکی شما بدون توجه به اینکه از چه دستگاهی استفاده می‌کند، می‌تواند در مورد خدمات و آدرس و تلفن شما اطلاعات کسب کنند.

3) وب سایت خود را تعاملی کنید

اگر هنوز وب سایت پزشکی خود را درست نکرده‌اید، ممکنه از خوتان بپرسید چرا یک سایت پزشکی تعالی نیاز دارم؟ پاسخش بسیار سادست : اگر شما ندارید؛ رقیب شما دارد.
در جهانی که بیماران شما می‌توانند از منزلشان از روی مبل قرار ملاقات خود را با پزشک تنظیم کنند، بسیار مهم است که به فکر تعامل کاربر در سایت خود باشید. در غیر اینصورت ممکن است کسب و کار خود را نسبت به رقبا با طراحی جذاب تر از دست بدهید. در واقع 75 درصد از بیماران اقرار کردند که اعتبار یک کسب و کار را با طراحی وب سایت پزشکی آن قضاوت کرده‌اند.

سه راه‌حل کلیدی برای رسیدن به این مهم

1) فرم های آنلاین ایجاد کنید.
2) ایجاد دکمه‌های فراخوانی (Call To Action)
3) ایجاد پورتال بیماران
وقتی از این ویژگی‌های تعاملی در طراحی سایت پزشکی خود استفاده می‌کنید، قطعا باعث بهبود تجربه کاربر که به صورت مستقیم بر معیارهای بهینه سازی جستجو مانند زمان صرف شده، نرخ پرش و نرخ کلیک دارد.

4) تولید محتوا ارزشمند

ارائه محتوا ارزشمند، باعث این می‌شود که طراحی سایت پزشکی خود را یه سروگردن بالاتر از رقبا برسانید. این امر بیماران را تشویق می‌کند که از وب سایت پزشکی شما بازدید کنند و یا روی محتوای دیگر در سایت شما کلیک کنند. اگر آن‌ها  نیازهای پزشکی خود را در سایت شما بیابند، احتمالا یا برای یک ویزیت اقدام می‌کنند یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شما تماس می‌گیرند.

طبق آمار به دست آمده، بازاریابی محتوا 62 درصد کمتر از بازاریابی سنتی هزینه دربردارد و حدود 3 برابر نرخ بیشتری برای سایت پزشکی شما ایجاد می‌کند.

نمونه از محتوای ارزشمند در سایت‌های پزشکی

 • پست‌های وبلاگ : بحث‌هایی در مورد موضوعات تخصصی پزشکی، اخبار اخیر در زمینه پزشکی
 • صفحه پرسش و پاسخ : به سوالات رایج بیماران پاسخ بدهید
 • نظرات مشتریان : این نظرات باعث قرارگرفتن سایت شما در صدر فهرست متخصصان مراقبت‌های بهداشتی می‌شود.

5) توجه به پیمایش سایت پزشکی

یکی از بخش‌های مهم که هر شرکتی توجه به آن نمی‌کند، ساختار ناوبری سایت است. به این توجه داشته باشید که اگر بازدیدکنندگان نتوانند در وب سایت، راه خود را پیدا کنند، ممکن است از سایت شما خارج شوند و دنبال خدمات پزشکی دیگری بگردند.

شخصی که بیمار است و به دنبال کمک پزشکی است، زمانی برای سرو کله زدن با یک وب سایت پزشکی نامتعارف ندارد. 

ابزارهای کلیدی برای بهبود پیمایش سایت

 • منو با طراحی خوب : این مورد رابطه مستقیم با تجربه کاربری بهتر برای بیماران را به ارمغان خواهد داشت
 • دکمه‌ها فراخوان : ایجاد پلی بین کاربران و صفحات با اولویت بالا (این صفحات ارزشمند ممکن است شامل سیستم رزرو آنلاین شما، پورتال بیمار یا تماس با ما باشد)

6) بارگذاری تصاویر با کیفیت

استفاده از تصویرهای با کیفیت و خوب می تواند طراحی وب سایت پزشکی شما را از پیش پا افتاده به جذاب تبدیل کند. در واقع، پست‌هایی که شامل تصاویر هستند، 650 درصد نرخ تعامل بالاتری نسبت به پست‌های متنی دارند. این بدان معناست که هر وب سایتی با محتوای بصری بهتر از وب سایت بدون آن عمل می کند.

7) برندینگ نام تجاری

رعایت اصول برندسازی در طراحی وبسایت پزشکی شما رو یک قدم به جلوتر می‌برد.

چند عنصر مهم در برندینگ سایت پزشکی

 • از یک پالت رنگی یکسان در تمام صفحات وب خود استفاده می کنید.
 • انتخاب فونت جذاب و یکسان در کل سایت پزشکی
 • واترمارک برای عکس‌ها

8) بهبود سرعت سایت

در روزهای اولیه اینترنت، همه وب سایت‌های کندی داشتند. با این حال، امروز داستان متفاوت است. کاربران انتظار دارند که محتوای شما به سرعت بارگذاری شود، و اگر اینطور نباشد، ممکن است به جای آن به سایت رقیب بروند.

گزینه‌های بهبود سرعت سایت

 • فشرده‌سازی تصاویر : فایل‌های تصویری بزرگ تاثیر بسزایی در کاهش سرعت سایت دارند. ابزارهای آنلاین رایگان مانند tinypng.com یا compressjpeg.com،می‌تواند به شما در این امر یاری کند.
 • کاهش ریدایرکت‌ها
 • کوچک و کم حجم کردن کدها

9) رعایت دستوالعمل‌های وب

 • رنگ هایی با کنتراست بالا : متن سیاه روی پس زمینه سفید بیشترین کنتراست را دارد.
 • متون بزرگ : تیترهاو نکات برجسته را با کنتراست پایین‌ترپیاده سازی کنید تا خواندن آنها راحتر باشد.
 • متن جایگزین (alt) برای پیوندها و تصاویر : برای پیوندها، باید محتوای صفحه فرود را توصیف کند. برای یک تصویر، متن جایگزین باید ظاهر و هدف آن را در رابطه با اطلاعات موجود در صفحه توصیف کند.
  اجرای این نکات نه تنها به افراد مبتلا به اختلالات شنوایی و بینایی اجازه می دهد تا با محتوای شما تعامل داشته باشند، بلکه طراحی کلی وب سایت پزشکی شما را نیز بهبود می بخشد. انجام این مراحل در آینده شما را از انجام تعمیرات اساسی دسترسی کامل باز می‌دارد، بنابراین اکنون هر کاری می‌توانید انجام دهید تا طراحی سایت پزشکی خود را برای دسترسی بهینه کنید.

10) ارائه اطلاعات تماس

یک بیمار دنبال رسیدن به سریع ترین راه برای دسترسی به شماره تماس و ارتباط با شماست. پس اطلاعات تماس را به صوت برجسته نمایش دهید و دستورالعمل‌های روشنی برای ارتباط با خودتان ارائه دهید.

11) رعایت حفظ حریم خصوصی بیماران

در دنیای مراقبت‌های بهداشتی، به دلیل ماهیت حساس پرونده ها و اطلاعات پزشکی، نیاز زیادی به امنیت و حفظ حریم خصوصی وجود دارد. این به این معنی است که اولویت اول در طراحی سایت پزشکی باید رعایت تمام اصول امنیتی سایت باشد.

راهکارهایی برای حفظ امنیت منابع بیمار

 • تشویق کاربران برای تغییر منظم رمز عبور
 • تشویق کاربران برای انتخاب رمز عبور مستحکم
 • استفاده از یک پردازشگر ایمن

فرقی نمی کند دندانپزشک بزرگسالان باشید یا پزشک اتاق اورژانس، با یک شرکت توسعه دهنده ماهر و این نکات پشتیبانی که در این مقاله ارائه دادیم، به همه چیزهایی که برای ایجاد یک طراحی سایت پزشکی نیاز دارید، دسترسی خواهید داشت.
همانطور که سفر توسعه وب سایت پزشکی خود را آغاز می کنید، به یاد داشته باشید که ایجاد محتوا و ابزارهای در دسترس را در اولویت قرار دهید.
شرکت توسعه و اپ ویکارو با نمونه‌کارهای گوناگون شما را در این امر یاری می‌کند.

سایر مطالب بلاگ
طراحی سایت کالای دیجیتال
مطالعه مطلب
طراحی سایت با المنتور
مطالعه مطلب
طراحی سایت فروشگاهی
مطالعه مطلب